News will be here
Furmint przez duże T

Wykwintna kuchnia lubi wielkie wina i na odwrót – wielkie wina kochają wykwintną kuchnię. Bogactwo smaków i aromatów zawartych w serwowanych potrawach oraz przebogaty bukiet i smak wielkich win są z pewnością wspaniałym przeżyciem, którego warto doznawać każdorazowo, zasiadając do stołu. Nie zawsze jednak mamy możliwość i czas, aby cieszyć się kulinarnym i winnym bogactwem. Czasem pojawiają się również inne aspekty, które uniemożliwiają nam tak perfekcyjne połączenia. Dlatego też warto czasem sięgnąć niezbyt głęboko do piwniczki i wyciągnąć dobrą, podstawową etykietę, by cieszyć się nią przy równie podstawowej potrawie, ponieważ czasem najprostsze rozwiązania są najwłaściwsze!

Cháteau Pajzos i Cháteau Megyer

Cháteau Pajzos
Fot. Cháteau Pajzos-Megyer

Winnice Cháteau Pajzos, obejmujące areałem powierzchnię 61 hektarów obsadzonych rodzimymi odmianami jak: Furmint, Muscat, Hárslevelű i Zeta, zlokalizowane są w okolicach Tolcsvy. Znajdują się tu również wykute w tufowych wzgórzach piwnice, w których dojrzewają wina. Należy także wspomnieć, iż drugą posiadłością należącą do tego samego właściciela jest Cháteau Megyer. Te winnice leżą natomiast nieopodal miasta (znanego ze wspaniałego zamku Rákóczich) Sárospatak, będącego zarazem siedzibą tych dwóch winiarskich marek.

Firmę założyli w 1991 roku Jean-Louis Laborde, właściciel Cháteau Clinet z Pomerol, wraz z Jeanem-Michelem Arcautem i słynnym enologiem Michelem Rollandem. Ten ostatni do końca lat 90. ubiegłego wieku zarządzał winnicami. Obecnie opiekę nad parcelami sprawuje István Bai. Ten młody, dobrze wyszkolony winiarz rozpoczął pierwsze zbiory w wieku siedemnastu lat. Lubi eksperymenty i zdaniem kolegów nie wie, co oznacza niemożliwe. Biznesowy profil firmy nastawiony jest na konkretny koncept.

Wina Cháteau Megyer to pełna gama tokajów charakteryzujących się dobrą jakością w stosunku do ceny (tak zwana druga etykieta). Z kolei Cháteau Pajzos specjalizuje się w winach z późnego zbioru, robionych tylko w najlepszych latach; najwyższej klasy, wręcz genialnych tokajach aszú. Oprócz win z późnego zbioru Cháteau Pajzos wytwarza także wytrawne, świeże i owocowe tokaje dojrzewające w beczkach, wyselekcjonowane Hárslevelű i Furminty oraz pięcio- i sześcioputtonowe aszú.

Pajzos Furmint T 2017

Pajzos Furmint T 2017, Cháteau Pajzos
Pajzos Furmint T 2017

Pochodzący z tokajskiej winiarni Cháteau Pajzos Furmint T z 2017 roku jest jedną z podstawowych etykiet tego producenta. Powstały z kupażu Furminta (85%,) Hárslevelű (12%) oraz Sárgamuskotály (3%), charakteryzuje się bardzo czystymi i złożonymi aromatami. Emanujący nutami jabłek, gruszki oraz cytrusowych, kwaśnych owoców z odrobiną mango, ciekawie wpisuje się w świeżość i owocowość tego wina. Jest winem o przyjemnej koncentracji na podniebieniu. Dość wysoka kwasowość w tym przypadku doskonale równoważy się z resztkową zawartością cukru (7,7 g/l).

To wszystko powoduje, iż wino jest dość lekkie i rześkie, idealnie komponując się z letnią aurą jako aperitif oraz jako partner do grillowanego drobiu, ryb, sałatek oraz serów. O każdej innej porze roku wino to jednak nadal wspaniale skomponuje się z pieczonym drobiem, sushi oraz delikatnymi, prostymi przystawkami. Jedną z takich przystawek może być zmodyfikowana, ukochana przez Włochów, sycylijska potrawa arancini (chrupiące kulki wypełnione ryżem, mięsem i ciągnącym się serem).

Moja własna inwencja przygotowania tej przystawki pokierowała mnie w stronę wysmażonego boczku z cebulą, liśćmi szczawiu oraz sera mozzarella. Całość dopieściłem sosem na bazie jogurtu, czosnku, świeżej pietruszki z odrobiną curry. Tak skomponowana potrawa, ingerująca we włoskie arancini, skutkuje większą wyrazistością (za sprawą smażonego boczku), co nadaje jej intensywniejszego charakteru. Świeżość i lekkość podstawowej etykiety od Cháteau Pajzos bardzo ciekawie wkomponowuje się w tę lekką, dość specyficzną w smaku przystawkę.

Vince 2016, Olaf Kuziemka
Vince 2016, fot. Olaf Kuziemka

Wina z winiarni Cháteau Pajzos i Cháteau Megyer miałem okazję poznać w Budapeszcie dzięki współpracy z Lexus Polska. Miało to miejsce podczas największej degustacji winnej wschodniej Europy – Vince 2016, jak również, rok później na Vince 2017.

Wina prezentowano także w Polsce za sprawą degustacji win węgierskich. Obecnie już od kilku lat całe portfolio Cháteau Pajzos i Cháteau Megyer znajduje się w objęciach krakowskiego Dionizosa. Firma czuwa, aby najciekawsze i zarazem wyszukane etykiety były dostępne w atrakcyjnych cenach na rynku polskim.

Egészségedere i buon appetito!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here