News will be here

Do Takich „wielkich nieodkrytych” z pewnością należy Peter Várhelyi z winiarni HIMESUDVAR, który na dwóch parcelach Malomfeli (Tokaj) oraz Nylulas (Tarcal) o łącznej powierzchni trzech hektarów, uprawia Furminta, Hárslevelű, Sárgamuskotály, Zéta, Kövérszőlő oraz Kabar, produkując rocznie około 20.000 butelek. Ta butikowa winiarnia, z historią sięgającą 1983 roku, założona została w zrujnowanym budynku, który wybudowany przez króla Węgier, Janosa Szapolyai, służył jako domek myśliwski.

Himesudvar jest bardzo gościnnym miejscem. Wspaniały letni ogródek przyciąga miejscową ludność, ale przede wszystkim, odwiedzających Tokaj, turystów. Zlokalizowany około 300 metrów od centrum Tokaju, oferuje swoim gościom wspaniałe wina, oraz lokalne przysmaki. W dużej mierze również, bardzo mile widziani są tu Polacy, a o tym może świadczyć choćby fakt, iż w języku polskim przygotowane są materiały czekające na turystów.

Peter specjalizuje się w produkcji win z późnego zbioru, choć w jego piwnicach można napotkać też wytrawne Furminty lub półwytrawne Zéty. Jednakże większość jego produkcji, skupia się na winach z pokaźnym cukrem resztkowym. Poza skromną dystrybucją, sięgającą głównie rynku szwajcarskiego, rodzina Várhelyi prowadzi głównie sprzedaż w winiarni, w której odwiedzający klienci kupują około 90 % produkowanych win.

Himesudvar Tokaj Aszú 2013

To jedna z dwóch etykiet, która jest sygnowana taką nazwą. Obydwie mieszczą się w przedziale należącym do 6 puttonyos (zawartość cukru powyżej 150 g/l.). Różnice polegają przede wszystkim w użytych gronach, gdzie w mniej słodszym, zawierającym (161 g/l curku oraz 6,8 g/l kwasowości), użyto gron Zéta, natomiast te słodsze (186 g/l curku oraz 9,0 g/l kwasowości), powstało w większości z gron Kövérszőlő.

Sięgając po najszlachetniejszą etykietę spotykamy się z wspaniałą, złoto-bursztynową barwą. W nosie wyczuwalne są nuty herbaciane, rumianek, dojrzała gruszka, cytryna, morela, miód oraz skórka pomarańczy. Usta zdominowane zostają gigantyczną słodyczą, przebitą nienapastliwą, choć wyczuwalną kwasowością. Tu również dominują owoce. Napotkamy pigwę, śliwkę, orzechy oraz wanilię. Całość wspaniale zbalansowana z długim wyrazistym finiszem, który skłania, do dalszego delektowania się tym winem. Tego typu wino idealnie sprawdzi się z dojrzewającymi serami (typu Blue), Foie gras, wszelkimi deserami oraz drożdżowymi racuchami z jabłkiem. Ta potrawa, powstała z Antonówki lub Szarej renety, uzupełniona cukrem pudrem lub miodem, idealnie komponuje się za sprawą słodko-kwaśnych akcentów z Himesudvar Tokaj Aszu 2013.

Spróbujcie sami!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here