News will be here
Château Pétrus 2000 – "kosmiczne wino" w kosmicznej cenie!

Dom aukcyjny Christie's wystawił na sprzedaż butelkę francuskiego Château Pétrus z 2000 roku, która krążyła wokół Ziemi od ponad roku. Powstałe w Bordeaux – ze szczepu merlot – spędziło czternaście miesięcy na orbicie okołoziemskiej. Jak jednak wino się tam znalazło? W ramach finansowanego ze środków prywatnych badania prowadzonego przez Space Cargo Unlimited i Instytut Winiarski przy Uniwersytecie w Bordeaux, ISVV.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ISS, NASA
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, fot. NASA

W listopadzie 2019 roku Space Cargo Unlimited wysłało dwanaście butelek wina na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Całość przedsięwzięcia była ściśle chroniona, jednak firma potwierdziła, iż do misji wybrała Château Pétrus z rocznika 2000. Po ponad czterystu dniach w kosmosie i pokonaniu około trzystu milionów kilometrów w stanie nieważkości wino wróciło na Ziemię w styczniu 2021 roku.

Kosmiczne Château Pétrus 2000 wylądowało, ale to nie koniec przygody

Space Cargo Unlimited
Fot. Space Cargo Unlimited

Dwanaście butelek Pétrusa po powrocie ze swej przygody zostało przewiezione do Bordeaux w celu analizy oraz degustacji. W marcu bieżącego roku dwunastu degustatorów otrzymało celem porównawczej degustacji po 30 ml próbek. Jedne były starzonych w kosmosie, drugie w piwnicach Château.

Wino z Château smakowało dokładnie tak, jak można by się tego spodziewać. Próbka »kosmicznego wina« była pyszna, ale o dwa do trzech lat bardziej rozwinięta – zawierała więcej aromatów kwiatowych, a taniny były nieco bardziej miękkie.

Jane Anson, korespondentka "Decantera", która uczestniczyła w degustacji

We wtorek 4 maja dom aukcyjny Christie's ogłosił natomiast, że wino trafiło na aukcję – w prywatnej sprzedaży. Cenę jego sprzedaży oszacowano na 1 000 000 USD (720 000 GBP, 830 000 EUR). Tim Triptree – pracujący w Christie jako Master of Wine – powiedział, że prócz butelki kosmicznego wina, szczęśliwy nabywca otrzyma także butelkę zwykłego Château Pétrus z tego samego rocznika, by móc je porównać.

To wciąż nie wszystko

Château Pétrus 2000, Christie's, Christie's Images
Château Pétrus 2000, fot. Christie's Images

Poza dwiema butelkami Pétrusa kupiec otrzyma specjalny trybuszon wykonany z meteorytu, karafkę z kieliszkami oraz specjalny kuferek. Ten ostatni jest dziełem Les Ateliers Victor z Paryża, a jego wykonanie zajęło ponad dziewięćset godzin pracy. Kuferek zaprojektowano w taki sposób, by zawierał „tajny skarbiec” na butelki. Całość wyraźnie jest natomiast inspirowana twórczością Juliusza Verne'a.

Na aukcję wystawiono tylko jedną butelkę kosmicznego wina. Trzy kolejne posłużyły degustacjom, a ostatnich osiem zostanie przeznaczone na kolejne badania nad rozwojem żywności i rolnictwa. Być może w przyszłości ich wyniki przyczynią się do rozwoju ziemskich upraw lub wyżywią ziemskich kolonistów na innych planetach. Cały dochód ze sprzedaży pomoże natomiast sfinansować dalsze eksperymenty Space Cargo Unlimited w kosmosie.

Jeśli więc chcecie uzupełnić swoją kolekcję o kosmiczne Château Pétrus lub chcecie wesprzeć rozwój projektu Space Cargo Unlimited, wiecie, co należy robić!

Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here