News will be here
Zrzut ekranu z moda Vice Cry do "GTA V"

Czy to najdłużej wyczekiwana kontynuacja w świecie gier od czasu "Half-Life 3"? Rockstar zmusza nas do cierpliwości od dekady! Wiemy jednak na pewno, że "GTA 6" powstaje, dostajemy przecieki i ciekawostki, choć produkcja wciąż owiana jest tajemnicą. Kiedy doczekamy się nowej gry z serii Grand Theft Auto?

Przypomnijmy, bo być może nie wszyscy to dobrze pamiętają. P0przednia część serii gier o GTA powstawała nie na ostatnią generację konsol, a jeszcze poprzednią. Kiedy najpopularniejszymi urządzeniami były PlayStation 3 i Xbox 360. To oznacza, że poprzednia generacja nie doczekała się niczego poza remasterem GTA 5 i GTA on-line. Wygląda jednak na to, że oczekiwanie zbliża się nareszcie ku końcowi.

Wyciek o “GTA 6” w większości się sprawdził

Jak pisałem w październiku 2022 roku, sporo dowiedzieliśmy się już wtedy z powodu wycieku danych od firmy Rockstar. Wiele wskazuje, że wyciek był prawdziwy. Akcja gry faktycznie będzie toczyć się w Vice City i jego okolicach (podobnie jak w GTA 5 całe hrabstwo/stan). Z dostępnych danych można wnioskować, że podobnie jak w poprzedniej odsłonie otrzymamy do dyspozycji więcej niż jedną grywalną postać. Jedną z nich po raz pierwszy ma być kobieta. W sieci pojawia się sporo sugestii, że fabuła może luźno nawiązywać do historii Bonnie i Clyde’a. Nadal jednak nie mamy potwierdzenia tej informacji.

Brak także potwierdzenia o wyłączności GTA VI na PS5 - na ten temat spekulowano. Być może negocjacje w tej sprawie zakończyły się w martwym punkcie. Wszystko wskazuje, że premiera gry będzie w przyszłym roku. Razem z takimi tytułami jak Logan, Star Wars: Outlaws, czy nowa seria FIFA realizowana już nie przez EA Sports. Aż 11 lat po ostatniej grze z serii.

Wyciek mapy

Jakiś czas temu do sieci trafiła też mapa z gry. A przynajmniej tak twierdzą niektórzy. Niemal dwa razy większa niż ta z poprzedniczki, z kilkoma pomniejszymi miastami oprócz głównej lokalizacji, wyspami, lazurowym wybrzeżem. Wygląda to kapitalnie, jeśli się sprawdzi może dać nam w przyszłości mnóstwo radości. Jak spekulują użytkownicy portalu Reddit mapa może liczyć 206,8 km kwadratowych (GTA 5 ok 76 km kw.).

Powrót do Vice City wydaje się zatem coraz bardziej przesądzony po latach, a GTA znowu wróci na usta wszystkich. Ostatnie przecieki mówią także o fakcie, że produkcja gry ma kosztować ponad miliard dolarów nie uwzględniając cen kampanii marketingowych. Rockstar oczekuje też ogromnych zysków, więc gra ma być dopracowana w każdym calu.

Duża ilość wody na mapie też nie jest raczej przypadkowa. Plotki wskazują, że przy produkcji GTA VI zastosowano specjalną technologię, która posłuży przy implementacji do GTA VI sportów wodnych, takich jak surfing. Twórcy pewnie nie zmarnują takiej okazji i możemy spodziewać się sporo misji z tym związanych. Tymczasem wciąż czekamy na... pierwszy trailer czy teaser gry. O tyle zaskakujące, że wciąż go nie mamy, że dla GTA V takowy ukazał się niemal 2 lata przed premierą (w listopadzie 2011 roku).

Kamil Jabłczyński

Kamil Jabłczyński

Redaktor warszawa.naszemiasto.pl, z EXU współpracuje od 2019 roku. Interesuje się tematyką miejską, ale nie tylko warszawską. Lubi porównywać stolicę Polski z innymi miastami – przyglądać się zmianom infrastrukturalnym, komunikacyjnym i urbanizacyjnym. Obserwuje co, gdzie i dlaczego się buduje. Oprócz tego lubi podróże małe i duże, ale też sport, film oraz muzykę. Stara się jednak nie ograniczać w tematyce swoich tekstów.
News will be here