W lutym Banksy zawita do Polski

Banksy słynie z trzech rzeczy: tajemniczości, wyrazistych opinii i zamiłowania do podróży. Jego tożsamość wciąż jest co najwyżej obiektem domysłów, a grafiki w trafny i dosadny sposób komentują bieżące wydarzenia, ale też cywilizacyjne problemy – często pojawiając się w nietypowych miejscach. Wystawa "The Art of Banksy. Without Limits" jest natomiast kwintesencją jego twórczości, prezentując najpopularniejsze dzieła artysty, jak "Girl with Balloon", "Bomb Hugger", "Police Kids" czy "Flower Thrower". To jednak nie tylko fotografie i reprodukcje graffiti, ale też liczne rzeźby i instalacje.

"The Art of Banksy. Without Limits" na dwa miesiące zatrzyma się w Polsce

The Art of Banksy. Without Limits, Graffiti, Wystawa, Banksy, Centrum Praskie Koneser
"The Art of Banksy. Without Limits", fot. Centrum Praskie Koneser

Brytyjczyk od dobrych kilkunastu lat co rusz zaskakuje świat. Jako artysta, który sztukę uliczną wprowadził na salony, Banksy cieszy się szalenie dużą popularnością. Z pewnością jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest ciągłe wymykanie się osobom, które pragną go zdemaskować. Przynajmniej raz na dwa lata pojawia się nowa teoria na temat jego tożsamości lub pewność, że został namierzony. Ten jednak wciąż co najwyżej wyśmiewa te doniesienia (o ile w ogóle na nie reaguje). Świat natomiast niezmiennie łaknie jego dzieł – do tego stopnia, że te są nawet licytowane za miliony funtów.

Wystawa "The Art of Banksy. Without Limits" jest odpowiedzią na pragnienie, by ze sztuką Banksy'ego obcować. Odkąd po raz pierwszy pokazano ją w 2016 roku w Stambule, zyskała własne życie, przemierzając dziesiątki tysięcy kilometrów. Można ją było zobaczyć w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Klużu-Napoce, Budapeszcie i Wiedniu. Teraz do tej listy dopisana zostanie Warszawa.

The Art of Banksy. Without Limits, Graffiti, Wystawa, Centrum Praskie Koneser
"The Art of Banksy. Without Limits", fot. Centrum Praskie Koneser

By na własne oczy przekonać się o geniuszu artysty, będziemy musieli odwiedzić Centrum Praskie Koneser. Wystawę zobaczymy tam od 12 lutego do 11 kwietnia 2021. Później kolekcja ruszy w dalszą trasę. Ceny biletów rozpoczynają się od 30 zł dla dzieci poniżej 18. roku życia lub osób niepełnosprawnych (z opiekunem); studenci i seniorzy za wstęp zapłacą 45 zł, a pozostali dorośli – 60 zł. Jest też opcja zakupu biletu rodzinnego za 140 zł (2+1), 160 zł (2+2) lub 180 zł (2+3). Szczegóły wydarzenia poznacie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.