Salone del Mobile 2022 coraz bliżej

Tegoroczny Mediolański Tydzień Designu w godny sposób ma obchodzić swój mały jubileusz. Po jesiennym eksperymencie sześćdziesiątą edycję organizowanej od 1961 roku imprezy czekają jednak zmiany. Będzie ich wiele, choć po części możemy tu mówić o powrotach – do wiosennej pory, do tłumów wystawców i odwiedzających, ale przede wszystkim do wydarzenia organizowanego bez ograniczeń, które dumnie może rościć sobie prawo do reprezentowania całej branży. O tym, czy Salone del Mobile 2022 spełni te oczekiwania, przekonamy się w czerwcu.

Zmiany, zmiany, zmiany

Salone del Mobile, Teatro Lirico Giorgio Gaber, Andrea Mariani
Ogłoszenie szczegółów tegorocznej edycji Salone del Mobile w mediolańskim Teatro Lirico Giorgio Gaber, fot. Andrea Mariani

Salone del Mobile 2022 to już sześćdziesiąta edycja kultowej imprezy, ale zdaniem Marii Porro to także jej nowe otwarcie. Przypomnijmy, że dziedziczka słynnej włoskiej marki meblowej została szefową targów przed rokiem – w dość nietypowych okolicznościach. Jej poprzednik Claudio Luti zrezygnował, nie mogąc doprosić się o rządowe gwarancje, które umożliwiłyby organizację poprzedniej edycji mimo pandemicznych obostrzeń. Luti odchodził, mówiąc, że zawiódł, choć paradoksalnie niedługo po jego dymisji organizatorzy otrzymali wspomniane gwarancje.

Rok 2021 jest jednak historią, a Mediolański Tydzień Designu w warunkach pandemicznych chyba wszyscy będziemy chcieli jak najszybciej zapomnieć. Zresztą, wrześniowa impreza przynajmniej się odbyła, podczas gdy rok wcześniej – jak w przypadku większości imprez masowych – trzeba było odwołać targi. Przygotowując Salone del Mobile 2022, trzeba więc wykonać ogromną pracę, przy przywrócić imprezie należyty jej status. Wiadomo jednak, że branża łaknie tego spotkania nie mniej od organizatorów.

Kreatywność i innowacyjność

Design with Nature, Mario Cucinella
Instalacja "Design with Nature" stworzona przez Mario Cucinellę, którą zobaczymy podczas Salone del Mobile 2022

Do targów pozostało dziesięć tygodni. Część atrakcji organizatorzy zapewne jeszcze przed nami skrywają, ale już teraz wiemy, jak wyglądać będzie sześćdziesiąty Mediolański Tydzień Designu. Cieszy przede wszystkim powrót do wiosennej daty – choć wbrew tradycji Salone del Mobile 2022 nie odbędzie się w kwietniu, a w czerwcu. Wiadomo już, że w imprezie udział weźmie ponad dwa tysiące wystawców, którzy będą mieli sześć dni, by nas oczarować.

Oczywiście tegoroczna edycja musi podążać za światowymi nurtami, dlatego mocno skupi się na zrównoważonym rozwoju. Uczestnicy dostali od organizatorów szereg wytycznych dotyczących ekspozycji. Spodziewajmy się zatem wielu projektów wykorzystujących drewno, materiały wielokrotnego użytku bądź pochodzące z odzysku albo takie, które zyskały certyfikaty FSC czy PEFC. W podobnym duchu zostanie utrzymana instalacja artystyczna – "Design with Nature".

Jej autor Mario Cucinella skupił się na więziach społecznych i dzieleniu się, a efekty o łącznej powierzchni tysiąca czterystu metrów kwadratowych zobaczymy w Pawilonie 15. Architekt wykreował w ten sposób wyjątkowe miejsce spotkań, które przywołuje niezwykle intensywne skojarzenia z naturalnym pejzażem. Oczywiście przy tworzeniu instalacji wykorzystano sporo zieleni i materiały z odzysku. Co jednak najciekawsze, po zakończeniu targów instalacja zostanie zdemontowana i przerobiona na elementy, które wzbogacą mediolańską przestrzeń publiczną.

W programie Salone del Mobile 2022 znajdziemy ciekawe pozycje

Salone del Mobile 2022, Claudio Feltrin, Luca Dondoni, Maria Porro, Andrea Mariani
Claudio Feltrin, Luca Dondoni i Maria Porro podczas ogłaszania szczegółów Salone del Mobile 2022, fot. Andrea Mariani

Jednym z elementów tegorocznej edycji będzie EuroCucina, czyli powracające co dwa lata targi skupione na kuchni. Powraca też Salone Satellite – miejsce poświęcone wschodzącym gwiazdom designu. Po raz dwudziesty trzeci młodzi projektanci będą mogli pokazać się światu, ale też wygłosić swój manifest. W tym roku motywem przewodnim ma być projektowanie swojego przyszłego "ja", a wystawcy największy nacisk położą na inkluzywność projektowania i jego znaczenie dla poczucia komfortu i bezpieczeństwa jednostki. To sześćset podmiotów (autorów i start-upów) i tyle samo spojrzeń na przyszłość oraz rolę designu w jej kreacji.

Salone del Mobile 2022 odbędzie się w Mediolanie w dniach 7-12 czerwca. Szczegóły imprezy znajdziecie na jej oficjalnej stronie.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.