News will be here

Lexus LC w wersji Convertible, o którym pisaliśmy już nie raz, to jeden z najgorętszych modeli w ofercie japońskiego producenta. Trudno się jednak dziwić, skoro samo spojrzenie na niego potrafi zapierać dech w piersi... A przecież to dopiero początek całej gamy doznań w trakcie obcowania z tym autem. Wspaniała linia nadwozia powala swoją precyzją i spodoba się nie tylko fanom designu Lexusa. Projektanci zadbali tu o wszystkie szczegóły, by każdy, kto zasiądzie za kółkiem LC Convertible, mógł doświadczyć czegoś wyjątkowego.

LC Convertible to coś więcej niż standardowy LC w wersji cabrio

Lexus LC Convertible (fot. materiały prasowe)
Lexus LC Convertible (fot. materiały prasowe)

Oczywiście sam wygląd do nie wszystko. Równie ważne jest brzmienie silnika, a kiedy mamy mocne V8 pod maską to wiadomo, że będzie czego słuchać. Głębokie brzmienie silnika już na starcie jest zapowiedzią emocjonującej podróży, jaka czeka nas w LC Convertible. Projektanci Lexusa dobrze jednak wiedzą, że dźwięk silnika nie może wyraźnie dominować. Prowadzenie auta ma być przede wszystkim przyjemnością, a pomruk motoru spod maski ma nam niejako umilać podróż. Między innymi dlatego brzmienie silnika zostało zrównoważone ciszą w kabinie – Lexus nazywa to "harmonią przeciwieństw". Możemy więc zapomnieć o nieustannym hałasie, jaki do nas dobiega i uniemożliwia np. słuchanie muzyki lub rozmowę ze współpasażerem.

W Lexusie LC Convertible dźwięk wolnossącego V8 zmienia się w zależności od tego, na jaki obrotach pracuje silnik. Wiele zależy więc od naszego stylu jazdy. Jeśli postanowimy mocniej wcisnąć pedał gazu, usłyszymy mocniejsze i bardziej wyraziste brzmienie, które spowoduje również mocniejsze bicie naszego serca i przyspieszy przepływ naszej krwi. Gdy jednak postanowimy jechać spokojniejszym, równomiernym tempem, dźwięk silnika będzie na tyle stonowany, byśmy mogli prowadzić rozmowę z rozłożonym lub złożonym dachem.

Jak osiągnięto taki efekt?

Schemat działania systemu Aktywnej Kontroli Hałasu, zastosowanego w modelu LC Convertible (fot. materiały prasowe)
Schemat działania systemu Aktywnej Kontroli Hałasu, zastosowanego w modelu LC Convertible (fot. materiały prasowe)

LC Convertible nie byłby tak doskonały, gdyby nie nowoczesne technologie, które zastosował w nim Lexus. Przykładem będzie tu między innymi Aktywna Kontrola Hałasu, oczyszczająca częstotliwości dźwięków, które słyszymy w samochodzie. System oparty jest na emisji za pośrednictwem głośników odpowiednich dźwięków, znoszących niepożądane hałasy o niskiej częstotliwości. Dzięki temu możemy być pewni, że z silnika i układu napędowego nie usłyszymy niczego nieprzyjemnego.

Tę technologię z powodzeniem wykorzystano już w Lexusie LC w wersji coupé. Tam jednak mikrofon, który wychwytuje wspomniane hałasy, znajduje się w podsufitce. W wersji cabrio z miękkim dachem konieczna więc była zmiana jego położenia. Wybór inżynierów Lexusa padł na zagłówek fotela kierowcy. By uzyskać takie same efekty, jak w aucie ze sztywnym dachem, zastosowano bardzo skomplikowane algorytmy. Dzięki nim obliczono, skąd do kabiny przedostaje się najwięcej hałasów, by sprawnie je wyeliminować. Następnie skorygowano to przez zastosowanie dźwiękochłonnego materiału.

Lexus już nie raz udowodnił, że potrafi w przemyślany sposób łączyć klasyczne wrażenia płynące z motoryzacji, takie jak brzmienie silnika czy design wnętrza i nadwozia, z nowoczesnymi technologiami. Dzięki nim może zwiększać pozytywne doznania płynące nie tylko z prowadzenia auta, ale również samego siedzenia w nim, co pozwala rozkoszować się podróżą.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here