News will be here

Sytuacja, gdy przybysz ze Wschodu szuka na Zachodzie lepszego życia, zdaje się czymś wręcz naturalnym. Ba, przecież dokładnie tak samo my, Polacy, postrzegamy Zachód (choć to akurat stopniowo się zmienia). Przeprowadzki w przeciwnym kierunku w ostatnich latach są jednak zjawiskiem coraz częstszym i wywołującym coraz mniejsze zdziwienie. Ekonomia to tylko jeden z powodów, dla których polskie miasta cieszą się zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i ludzi szukających swego miejsca na Ziemi. Fakt ten nie umyka natomiast mediom, które prześcigają się w tworzeniu rankingów jakości życia i alternatyw dla najpopularniejszych miejsc. Właśnie w jednym z takich zestawień zagościło ostatnio warszawskie Powiśle, a to nie jedyny polski akcent w tym kontekście!

10 najciekawszych dzielnic w Europie, a wśród nich Powiśle

Powiśle w ostatnich latach zdecydowanie odżyło, fot. Tropter/H. A. Kilichowski
Powiśle w ostatnich latach zdecydowanie odżyło, fot. Tropter/H. A. Kilichowski

Dziennikarze "Guardiana" w ostatnich tygodniach zaskakująco często doceniają Polskę. Nie tak dawno przecież w swoim rankingu "12 najlepszych muzeów miejskich w Europie" umieścili warszawskie Muzeum Neonów. Teraz wyróżnienie wydaje się jednak znacznie większe. O ile bowiem specjaliści mogą u nas liczyć na pracę niczym nieodbiegającą od najwyższych standardów; o tyle freelancerzy są w stanie znacząco obniżyć koszty życia, wcale nie rezygnując przy tym z wygód. W dobie cyfrowych nomadów jest to argument, który znaczy naprawdę dużo. Powiśle uznano natomiast za miejsce w jakimś sensie wyjątkowe – tak bliskie centrum, a jednocześnie wciąż nie do końca odkryte (także przez turystów).

Keith Lockram wspomina w tym kontekście przede wszystkim o metamorfozie, jaką przeszło Powiśle. Pisze o okolicznych atrakcjach, ciekawych barach i lokalach, które sprawiają, że bulwar tętni życiem – a więc o tym, co przyciągnie zarówno turystę, jak i chcącego czerpać z życia garściami 30-latka. Co istotne, jest on zdania, że należy raz na zawsze porzucić zakorzenione na Zachodzie przeświadczenia na temat zimnej, szarej Warszawy. Autor wspomina też o historii miasta i piekle, jakie przeszło ono w trakcie II wojny światowej, by uwypuklić obecne, radosne oblicze dzielnicy.

Przebudowana Elektrownia Powiśle to jeden z elementów, który czyni to miejsce nowym kulturalnym centrum stolicy (fot. materiały prasowe)
Przebudowana Elektrownia Powiśle to jeden z elementów, który czyni to miejsce nowym kulturalnym centrum stolicy (fot. materiały prasowe)

Podobnych propozycji jest w rankingu "Guardiana" więcej.

Wystarczy wspomnieć o praskich Holešovicach – postindustrialnej, stale przebudowywanej części czeskiej stolicy. Poza nimi Powiśle w rankingu "10 najciekawszych dzielnic w Europie" sąsiaduje z paryskim Quartier de la Réunion; berlińskim Neukölln; rzymskim Ostiense czy Järntorget/Långgatorna na szwedzkiej wyspie Gamla stan oraz dzielnicą uniwersytecką w Brukseli; El Cabanyal w Walencji; Bonfim w Porto i Dorćol w Belgradzie. Na tym jednak nie koniec!

Kilka dni po publikacji wspomnianego rankingu, na stronie "Guardiana" pojawił się kolejny – tym razem uwzględniający propozycje czytelników. Stawka powiększyła się o Wilhelminpark w Utrechcie; madryckie Vallecas; Moabit w Berlinie; marsylskie Le Panier; Howth w Dublinie; budapesztańskie Józsefváros; Döbling w Wiedniu; ateńskie Nea Smryni oraz kolejne dwie propozycje z Polskie: wrocławskie Śródmieście i Nową Hutę w Krakowie, która wygrała głosowanie.

Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Nowej Hucie, fot. Krzysztof Nahlik/Shutterstock
Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Nowej Hucie, fot. Krzysztof Nahlik/Shutterstock
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here