Sytuacja, gdy przybysz ze Wschodu szuka na Zachodzie lepszego życia, zdaje się czymś wręcz naturalnym. Ba, przecież dokładnie tak samo my, Polacy, postrzegamy Zachód (choć to akurat stopniowo się zmienia). Przeprowadzki w przeciwnym kierunku w ostatnich latach są jednak zjawiskiem coraz częstszym i wywołującym coraz mniejsze zdziwienie. Ekonomia to tylko jeden z powodów, dla których polskie miasta cieszą się zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i ludzi szukających swego miejsca na Ziemi. Fakt ten nie umyka natomiast mediom, które prześcigają się w tworzeniu rankingów jakości życia i alternatyw dla najpopularniejszych miejsc. Właśnie w jednym z takich zestawień zagościło ostatnio warszawskie Powiśle, a to nie jedyny polski akcent w tym kontekście!

10 najciekawszych dzielnic w Europie, a wśród nich Powiśle

Powiśle w ostatnich latach zdecydowanie odżyło, fot. Tropter/H. A. Kilichowski
Powiśle w ostatnich latach zdecydowanie odżyło, fot. Tropter/H. A. Kilichowski

Dziennikarze "Guardiana" w ostatnich tygodniach zaskakująco często doceniają Polskę. Nie tak dawno przecież w swoim rankingu "12 najlepszych muzeów miejskich w Europie" umieścili warszawskie Muzeum Neonów. Teraz wyróżnienie wydaje się jednak znacznie większe. O ile bowiem specjaliści mogą u nas liczyć na pracę niczym nieodbiegającą od najwyższych standardów; o tyle freelancerzy są w stanie znacząco obniżyć koszty życia, wcale nie rezygnując przy tym z wygód. W dobie cyfrowych nomadów jest to argument, który znaczy naprawdę dużo. Powiśle uznano natomiast za miejsce w jakimś sensie wyjątkowe – tak bliskie centrum, a jednocześnie wciąż nie do końca odkryte (także przez turystów).

Keith Lockram wspomina w tym kontekście przede wszystkim o metamorfozie, jaką przeszło Powiśle. Pisze o okolicznych atrakcjach, ciekawych barach i lokalach, które sprawiają, że bulwar tętni życiem – a więc o tym, co przyciągnie zarówno turystę, jak i chcącego czerpać z życia garściami 30-latka. Co istotne, jest on zdania, że należy raz na zawsze porzucić zakorzenione na Zachodzie przeświadczenia na temat zimnej, szarej Warszawy. Autor wspomina też o historii miasta i piekle, jakie przeszło ono w trakcie II wojny światowej, by uwypuklić obecne, radosne oblicze dzielnicy.

Przebudowana Elektrownia Powiśle to jeden z elementów, który czyni to miejsce nowym kulturalnym centrum stolicy (fot. materiały prasowe)
Przebudowana Elektrownia Powiśle to jeden z elementów, który czyni to miejsce nowym kulturalnym centrum stolicy (fot. materiały prasowe)

Podobnych propozycji jest w rankingu "Guardiana" więcej.

Wystarczy wspomnieć o praskich Holešovicach – postindustrialnej, stale przebudowywanej części czeskiej stolicy. Poza nimi Powiśle w rankingu "10 najciekawszych dzielnic w Europie" sąsiaduje z paryskim Quartier de la Réunion; berlińskim Neukölln; rzymskim Ostiense czy Järntorget/Långgatorna na szwedzkiej wyspie Gamla stan oraz dzielnicą uniwersytecką w Brukseli; El Cabanyal w Walencji; Bonfim w Porto i Dorćol w Belgradzie. Na tym jednak nie koniec!

Kilka dni po publikacji wspomnianego rankingu, na stronie "Guardiana" pojawił się kolejny – tym razem uwzględniający propozycje czytelników. Stawka powiększyła się o Wilhelminpark w Utrechcie; madryckie Vallecas; Moabit w Berlinie; marsylskie Le Panier; Howth w Dublinie; budapesztańskie Józsefváros; Döbling w Wiedniu; ateńskie Nea Smryni oraz kolejne dwie propozycje z Polskie: wrocławskie Śródmieście i Nową Hutę w Krakowie, która wygrała głosowanie.

Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Nowej Hucie, fot. Krzysztof Nahlik/Shutterstock
Plac Centralny im. Ronalda Reagana w Nowej Hucie, fot. Krzysztof Nahlik/Shutterstock
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.