News will be here
Winnica Dwórzno w jazzowym klimacie

Jak już kilkukrotnie wspominałem, enoturystyka to jedna z nowszych i coraz bardziej popularnych form spędzania wolnego czasu. Czy to indywidualna, czy zorganizowana, skupia się wokół wyjazdów w regiony winiarskie. Po co? Oczywiście w celu zwiedzania winnic i winiarni, poznawania tajników produkcji wina oraz uczestnictwa w degustacjach. W parze z tym idzie również niepowtarzalna szansa poznania ludzi pracujących przy produkcji wina, zapoznać się z lokalną kuchnią, a także skorzystać z uroków oraz atrakcji odwiedzanego regionu.

Kontynuując "Wakacje z polskimi winami" i dwukrotnie odwiedzając Podkarpacie (Piwnice Półtorak, Winnice Rymanów) oraz Warmię i Mazury (Warmińska Winnica, Willa Warmińska), udaję się na Mazowsze, do zaprzyjaźnionej Winnicy Dwórzno, która przez wiele osób nazywana jest mazowiecką Toskanią. Ta największa na Mazowszu oraz jedna z największych w kraju winnica, oddalona niespełna czterdzieści kilometrów od Warszawy. Działalność rozpoczęła w 2012 roku, choć jej historia sięga końca lat 90. ubiegłego wieku. Pierwotnie w Dwórznie powstało bowiem gospodarstwo zajmujące się uprawą malin. To był rozbieg, który z czasem (oraz próbami stworzenia win owocowych) zapoczątkował uprawę winorośli i ukierunkował działalność na produkcję win.

Winnica Dwórzno to miejsce przyjazne miłośnikom wina

Winnica Dwórzno
Fot. Olaf Kuziemka/Winnica Dwórzno

Właściciele, bracia Gowin, bardzo chętnie zapraszają na indywidualne i grupowe zwiedzanie. W programie zaplanowano m.in. spacer po malowniczej winnicy oraz wysłuchanie ciekawostek o tym miejscu i tamtejszych winoroślach. Zwiedzimy też pomieszczenia przetwórni oraz poznamy tajniki wytwarzania wina – z obowiązkową degustacją. A wszystko to w miłej, piknikowej atmosferze, która stale gości w progach Winnicy Dwórzno.

Kilka razy w roku organizowane są tam także najróżniejsze wydarzenia, na które przybywają rzesze wielbicieli wina. Począwszy od przywitania lata, poprzez Święto Wina, aż po pikniki rodzinne i piknikowe koncerty jazzowe, którym akompaniują wyroby Winnicy Dwórzno. Prócz najróżniejszych atrakcji towarzyszących; jak winobranie dla dzieci, konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci oraz całych rodzin, pokazy cyrkowe; goście mają do dyspozycji food trucki oraz lokalne produkty w atrakcyjnych cenach. Jednakże głównym punktem programu każdego wydarzenia jest zwiedzanie wytwórni i winnicy oraz degustacja win z Dwórzna.

Olaf Kuziemka, Winnica Dwórzno
Fot. Olaf Kuziemka/Winnica Dwórzno

Nie inaczej było ostatnim razem, kiedy z początkiem sierpnia ponownie zawitałem w gościnne progi tej winnicy. Sprzyjająca aura, perfekcyjna organizacja, wspaniałe towarzystwo, ciekawe wina oraz zapierający dech w piersiach koncert zespołu Soul Town Leaders stworzyły wspaniały klimat dla Pikniku jazzowego w Winnicy Dwórzno. Wiktor oraz Oskar Gowinowie oddali do dyspozycji gości jednoszczepowe wina powstałe ze szczepów Solaris i Johanniter, przepełnione aromatem oraz smakiem cuvée Mazovia White, czerwone Mazovia Red. Właściciele winnicy przedstawili także przedpremierowo wino owocowe, powstałe z Jagody Kamczackiej. Wszystko to klimatycznej, jazzowej oprawie.

Forma enoturystyki, jaką obrała Winnica Dwórzno, daje możliwość spędzenia wolnego czasu we wspaniałej atmosferze, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Przybywają tam całe rodziny, aby wspólnie posłuchać dobrej muzyki, skosztować lokalnych produktów, ale przede wszystkim spędzić miło czas w towarzystwie wina.

Jeżeli chcielibyście zawitać do Winnicy Dwórzno, w imieniu organizatorów serdecznie zapraszam was na Święto Wina. Dwudniowa impreza odbędzie się w dniach 5-6 września 2020. W jej trakcie goście będą mieć oczywiście możliwość zwiedzenia winnicy i winiarni oraz degustacji polskiego wina. Wszystko to w akompaniamencie muzyki na żywo oraz licznych konkursów i animacjach dla całej rodziny. Warto wówczas skorzystać też z bogatej oferty food trucków i zakupów lokalnych produktów.

Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję zobaczyć się na Święcie Wina!

Święto wina 2020, Winnica Dwórzno
Święto Wina 2020, fot. Winnica Dwórzno
Olaf Kuziemka

Olaf Kuziemka

Dziennikarz, fotograf, znawca win. Z zamiłowania podróżnik. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Autor bloga winiarskiego Powinowaci.pl Miłośnik wina Barolo, kuchni oraz kultury włoskiej.
News will be here