Miłośnikom świata mody nie trzeba go przedstawiać. Salehe Bembury to dziś jedna z osób decydujących o posunięciach domu mody Versace na rynku obuwniczym. Projektant przebojem wdarł się na salony, nie rezygnując przy tym ze swych streetwearowych korzeni. Zamiast tego dopisuje kolejną kartę w historii ulicznego stylu, dowodząc, że takie ubrania także mogą być luksusowe. Co tu dużo mówić – jest w tym piekielnie dobry, jego kariera rozwija się bowiem błyskawicznie.

Zaledwie dekadę temu Salehe Bembury dopiero zaczynał wspinaczkę po szczeblach projektanckiej kariery. Zaraz po studiach pracował dla sieciówki Payless, jednak szybko jego talent dostrzegli headhunterzy marki Cole Haan. Stamtąd był już natomiast tylko krok do współpracy z Kanye Westem – przełożony Bembury'ego przedstawił go ikonie amerykańskiej popkultury, co zaowocowało współpracą obu panów nad luksusowymi sneakersami Yeezy Gap. Niedługo później utalentowany nowojorczyk rozpoczął współpracę z Versace, gdzie tworzy do dziś.

Lexus LF-Z, Salehe Bembury, Lexus
Lexus LF-Z × Salehe Bembury, fot. Lexus

Mimo ogromu pracy Bembury'emu nie kończą się jednak pomysły. Chętnie angażuje się także w projekty niezależne i współpracuje z innymi markami. Także fani Lexusa powinni kojarzyć utalentowanego nowojorczyka – nie tak dawno był on jednym z artystów zaproszonych do projektu Virtual Interiors. Tym razem również wybiega w przyszłość, ale już nie z myślą o wnętrzu futurystycznego auta.

Salehe Bembury znowu w akcji

Lexus × Bembury, Lexus, Salehe Bembury
Bluza z kolekcji Lexus × Bembury

Mając w pamięci doświadczenia z Lexusem LF-Z, Salehe Bembury nie kryje fascynacji ideą elektryfikacji i potencjalnym rozwojem motoryzacji. Jego luksusowy, uliczny styl także wyprzedza swoje czasy, dlatego nie było trudno o wytworzenie nici porozumienia między nim a przedstawicielami Lexusa. Obie strony nieustannie patrzą w przyszłość.

Ta współpraca jest dla mnie zupełnie nowym wyzwaniem. To jednocześnie wymagające i satysfakcjonujące doświadczenie, by wyjść poza dobrze mi znane projektowanie obuwia i szukać nowych sposobów wyrażania własnej kreatywności poza dziedziną, w której czuję się pewnie.

– Salehe Bembury

Nowa kolekcja, którą Bembury opracował dla Lexusa, nie obyłaby się jednak bez jeszcze jednego czynnika. W akcję zaangażowała się także marka sportowa Champion, na której ubraniach projektant pracował. Zdecydowano się wykorzystać linię Reverse Weave, która już sama w sobie opowiada pewną historię. Projektant dodał tu natomiast elementy własnego stylu, przy okazji eksponując charakterystyczne cechy designu Lexusa. W ten sposób powstała trzyczęściowa kolekcja ubrań unisex, na którą składają się: koszulka, bluza z kapturem i czapka.

Lexus × Bembury
Koszulka z kolekcji Lexus × Bembury

Do wykonania ubrań wykorzystano nietypowe techniki. Ciemnoszary kolor, nawiązujący do wnętrza nowego Lexusa NX, uzyskano dzięki procesowi prania tkaniny olejem. Elementy charakterystyczne, odnoszące się do stylistyki Lexusa oraz identyfikacji wizualnej Bembury'ego, nałożono natomiast przy pomocy odblaskowego atramentu. Jego refleksy mają kojarzyć się z iskrzeniem, przywodząc na myśl ideę elektryfikacji. W ten sposób stworzono jedyną w swoim rodzaju, futurystyczną kolekcję, która eksponuje zarówno myśl Lexusa, styl Bembury'ego, jak i modowe dziedzictwo marki Champion.

Ubrania są dostępne w rozmiarach od S do XL w cenach od 50 do 150 dolarów. Można je zamówić wyłącznie na stronie HBX.com.

Lexus × Bembury, Lexus, Salehe Bembury
Bluza i czapka z kolekcji Lexus × Bembury
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.